New Kent Charles City Chronicle

News for New Kent County and Charles City County, Virginia | July 25, 2017

Athletes compete in Central VA track meet in New Kent

By Community Member | May 23, 2017 9:46 pm
Athletes pose with medals at the conclusion of the Central Virginia track meet qualifier held in New Kent.

Athletes pose with medals at the conclusion of the Central Virginia track meet qualifier held in New Kent.

New Kent Parks and Recreation hosted a local Central Virginia Track & Field meet on May 7. Participants aging from 9-14 took part in the event with the top two athletes in each division/event advancing to the Central Virginia Track & Field Event on June 3 at Caroline High School.

Results (advancements only)

9-10 Division

Girls: 50 Meter Dash- 1. Ryan Griffith 7.0, 2. Mia Jones 8.8. 400 Meter Dash- 1. Griffith 1:24. 100 Meter Dash- 1. Griffith 17.7, 2. Jones 22.9. 200 Meter Dash- 1. Jones 44.5. Long Jump- 1. Griffith 6’8½.” Softball Toss- 1. Jones 31’0”.

Boys: 50 Meter Dash- 1. Sir Mimms 7.3, 2. Grayson Yates 7.5. 400 Meter Dash- 1. Mimms 1:38. 100 Meter Dash- 1. Mimms 17.4, 2. Yates 18.3. Long Jump- 1. Mathieu Trezza 5’7”, 2. Yates 5’3”. Softball Toss- 1. Mimms 89’0”, 2. Trezza 73’0”.

11-12 Division

Girls: 400 Meter Dash- 1. Aubrey Hyndshaw 1:19, 2. Lauren Walker 1:20. 100 Meter Dash- 1. Hyndshaw 15.6, 2. Walker 16.7. 800 Meter Run- 1. Sophie McLaughlin (no time available). 200 Meter
Dash- 1. Hyndshaw 35.2, 2. Walker 36.0. 4×100 Meter Relay 1. NK (Hyndshaw, Walker, Carly Turner, McLaughlin) 1:09.0. Long Jump- 1. McLaughlin 6’10”, 2. Turner 6’3½”. Softball Toss- 1. Turner 92’0”, 2. Josey Waltrip 67’0”.

Boys: 400 Meter Dash- 1. Connor Gaulin 1:11, 2. Aden Alexander 1:24. 100 Meter Dash- 1. Gaulin 14.3, 2. Da’Marion Winston 16.5. 800 Meter Run- 1. Alexander 3:27, 2. Nate Karaffa (no time available). 200 Meter Dash- 1. Gaulin 30.5, 2. Winston 37.1. 4×100 Meter Relay- 1. NK (Winston, Alexander, Karaffa, Gaulin) 1:05.0. Long Jump- 1. Winston 6’7½”, 2. Alexander 6’4”. Softball Toss- 1. Winston 107’0”, 2. Karaffa (no distance available).

13-14 Division

Girls: 1600 Meter Run- 1. Hannah Jones 7:12. 100 Meter Dash- 1. Jones 16.8, 2. Ashley Rideout 20.1. 200 Meter Dash- 1. Jones 35.3, 2. Rideout 45.8. Long Jump- 1. Rideout 5’10”. Softball Toss- 1. Jones 75’0”, 2. Rideout 66’0”.

Boys: 1600 Meter Run- 1. Ryan Grey 6:42, 2. Thomas Myer 7:10. 100 Meter Dash- 1. Aaron Walker 14.7, 2. Grey 15.2. 800 Meter Run- 1. Walker 3:12.2, 2. Myer 3:40.5. 200 Meter Dash- 1. Walker 32.6. Long Jump- 1. Grey 7’7”, 2. Walker 6’11”. Softball Toss- 1. Grey 154’0”.